Koszyczek Thermomix – zastosowanie i wskazówki
Jeśli masz Thermomix lub dopiero planujesz jego zakup, koszyczek to jedno z tych akcesoriów, które szybko stanie się Twoim ulubionym pomocnikiem w kuchni! Jest niepozorny, ale wszechstronny – gotowanie na parze, klarowanie bulionów, odcedzanie składników czy przygotowanie idealnego ryżu to tylko kilka z jego zastosowań. W tym wpisie odkryjesz, jak wygląda koszyczek, do czego służy oraz poznasz praktyczne wskazówki i przepisy. Zapraszam do czytania!
Co to jest koszyczek Thermomix?

Koszyczek Thermomix to akcesorium, które jest przeznaczone do gotowania na parze i odcedzania składników. Jego budowa przypomina sitko z pokrywką, które można umieścić wewnątrz naczynia miksującego Thermomix. Pokrywka jest przymocowana na stałe i nie należy jej zdejmować. Kształt akcesorium jest dopasowany do wielkości naczynia miksującego.
Koszyczek pasuje zarówno do modelu TM6, ale także TM5 i TM31. Do tego posiada uchwyt ułatwiający wyjmowanie, a jego powierzchnia dobrze się czyści, również w zmywarce.
Koszyczek Thermomix – do czego służy?

Koszyczek Thermomix sprawdza się w wielu przepisach i pomaga przy m.in:
- gotowaniu warzyw, ziemniaków, ryżu czy innych delikatnych składników,
- odcedzaniu np. soków, maślanki,
- ochronie przed rozpryskiwaniem podczas gotowania np. w wysokich temperaturach.
Gdzie kupić koszyczek Thermomix?
Koszyczek Thermomix można kupić na stronie internetowej Vorwerk. Pamiętaj jednak, że koszyczek jest standardowym akcesorium i otrzymujesz go od razu przy zakupie Thermomix.
Ile kosztuje kosztuje koszyczek Thermomix?

Aktualnie koszyczek Thermomix kosztuje 107 zł (plus koszt dostawy). Jest to cena za koszyczek, który pasujący do modeli TM6, TM5 i TM31.
Jak najlepiej korzystać z koszyczka?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystywać możliwości koszyczka i dobrze o niego dbać, to przeczytaj kilka moich wskazówek, które Ci w tym pomogą:
- Zawsze wyjmuj gorący koszyczek kopystką – po gotowaniu w koszyczku zawsze wyciągaj go za pomocą kopystki, korzystając z haczyka, który się na niej znajduje. To najwygodniejszy i bezpieczny sposób!
- Użyj kopystki do zablokowania koszyczka w naczyniu – jeśli chcesz odcedzić składniki do naczynia miksującego, zahacz kopystkę o koszyczek i oprzyj ją na naczyniu. Dzięki temu nie musisz trzymać koszyczka.
- Nigdy nie przepełniaj koszyczka – choć pokrywka raczej nie pozwoli Ci na to, przypominam, żeby nie przepełniać koszyczka. Grozi to rozpryskiwaniem składników i poparzeniem.
🔍 Jeśli na koszyczku pojawią się przebarwienia po kurkumie lub curry, to wystaw koszyczek na słońce – przebarwienia powinny zniknąć samodzielnie po kilku godzinach.
🔍 Zamiast koszyczka na pokrywie naczynia miksującego możesz nałożyć dolną część Varomy.
5 przepisów z wykorzystaniem koszyczka, które polecam

Z koszyczka będziesz korzystać w wielu przepisach na Thermomix, jednak na te 5 polecam zwrócić uwagę i przetestować w swojej kuchni:
- Lemoniada – orzeźwiająca i świetna na lato. Z koszyczkiem szybko przelejesz lemoniadę do dzbanka bez miąższu i skórki.
- Ketchup – pyszny i domowy. Podczas gotowania pomidorów koszyczek umieszczony na pokrywie pozwala na odparowanie płynu, jednocześnie chroniąc przed rozpryskiwaniem.
- Gotowanie ziemniaków w koszyczku – szybki sposób na pyszne ziemniaki do obiadu. W koszyczku ziemniaki ugotują się równomiernie i nie rozgotują się.
- Masło – domowe masło to kwintesencja świeżości i smaku. Z tego przepisu otrzymasz również maślankę, którą możesz wykorzystać do przygotowania np. domowego pieczywa.
- Orientalny kurczak z ryżem i warzywami na parze – jeden z moich ulubionych przepisów na pełnowartościowych posiłek. Koszyczek wykorzystujemy do gotowania ryżu, podczas gdy kurczak i warzywa gotują się na Varomie.

Autorka: Justyna Polak Przedstawiciel Thermomix
Cześć, jestem Justyna, a podróże i kulinarne odkrycia to jedne z moich pasji. Fascynuję mnie eksploracja nowych miejsc i kultur, tak samo jak poznawanie nowych smaków. Dlatego też z Thermomixem wyruszam na fascynujące podróże kulinarne, odkrywając tajniki różnych kuchni świata bez wychodzenia z kuchni. Moje ulubione danie to zdecydowanie kurczak po koreańsku.
Przeczytaj również:
- Thermomix Sensor – opis, działanie, moja opinia
- Nakładka krojąca Thermomix – funkcje i przydatne informacje
- Osłona noża miksującego Thermomix – jak z niej korzystać?
- Motylek do Thermomixa – Twoje kompletne źródło informacji