jak umyć Thermomix

Porządek po gotowaniu, czyli jak umyć Thermomix?

Nieodłączonym elementem gotowania jest sprzątanie po nim! Czy je lubimy, czy nie, brudne naczynia i tak będą na nas czekały. Czy w takim razie jesteśmy skazane na żmudne, codzienne mycie garnków po każdym posiłku? Otóż nie… Z pomocą przychodzi nam Thermomix i tryb mycia wstępnego!

Jak umyć Thermomix?

Najłatwiej umyć Thermomix za pomocą wbudowanej funkcji „Mycia wstępnego”. Ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej nie musimy czyścić naczynia miksującego ręcznie. Lubię ją, ponieważ bardzo łatwo się uruchamia i nie wymaga dużej ilości wody (plus dla ratowania świata i rachunków za media). Do każdego mycia potrzebna jest 1 litr wody i odrobina płynu do naczyń lub octu.

Dostępne funkcje mycia Thermomix

funkcje mycia Thermomix

Każdy tryb mycia ma inne zastosowanie, a wybranie odpowiedniego pozwoli skutecznie usunąć plamy. Tryby mają różne Oto lista funkcji mycia dostępnych w Thermomix:

 • Tryb krótki – jest to tryb, który umożliwia standardowe niedługie mycie po prostych potrawach. Sprawdza się, kiedy mamy małą ilość czasu.
 • Tryb po cieście – ten tryb został specjalnie zaprojektowany do usuwania lepkich i gęstych brudów.
 • Tryb uniwersalny – to mycie sprawdza się każdego dnia do zwykłych, nietrudnych zabrudzeń. Używam go najczęściej po codziennym gotowaniu.
 • Tryb po tłuszczu i karmelu – tryb dedykowany dla trudniejszych plam, jak tłuszcz czy karmel, które są trudne do usunięcia.
 • Tryb po przypaleniu – ostatni tryb przeznaczony dla najbardziej uporczywych i trudnych do zabrudzeń, którego używam, jeśli coś przypali się do dna naczynia.

Dodatkowe wskazówki jak dobrze umyć Thermomix

🔸 Jeśli masz problem z nieprzyjemnym zapachem w naczyniu miksującym Thermomix, użyj sody i soku z cytryny. Do naczynia daj 2 łyżeczki sody oczyszczonej, ok. 800 g wody i soku z połowy cytryny. Ustaw Thermomix w tryb Varoma na 15 min, obr. 3.
💧 Nietypowym sposobem na oczyszczenie noży jest użycie skorupek jaj. Wlewamy do naczynia ilość wody, która zakryje ostrza, a następnie wrzucamy skorupki jaj. Potem uruchamiamy tryb turbo (włączamy i od razu wyłączamy) ok. 20 razy.

Ile trwa czyszczenie Thermomixa?

Czas potrzebny na czyszczenie Thermomixa może się różnić w zależności od stopnia zabrudzenia i wybranego trybu czyszczenia, jednak zwykle jest to od 3 do 6 minut. Ogólnie rzecz biorąc, proces czyszczenia jest dość szybki i wydajny dzięki różnorodnym dostępnym trybom.

Ważne jest, aby dopasować czas czyszczenia do rodzaju zabrudzenia, aby osiągnąć najlepsze rezultaty bez zbędnego zużycia energii i wody. Z mojego doświadczenia wynika, że regularne korzystanie z odpowiedniego trybu czyszczenia po każdym użyciu Thermomixa znacznie ułatwia utrzymanie go w czystości, minimalizując potrzebę czasochłonnych, głębokich czyszczeń.

Czy Thermomix można myć w zmywarce?

Tak, wiele części Thermomixa można myć w zmywarce. Jest to niezwykle wygodne, szczególnie po intensywnym gotowaniu, kiedy nie chce nam się poszczególnych akcesoriów myć ręcznie.

Jakie części Thermomixa możemy myć w zmywarce:

 • Naczynie miksujące – jest ono wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu można je bez problemu myć w zmywarce. Osobiście nie robię tego często, ponieważ zwykle mycie wstępne w zupełności wystarcza.
 • Pokrywa – podobnie jest z pokrywą urządzenia – jeśli funkcja mycia nie poradzi sobie z zabrudzeniami, możemy skorzystać ze zmywarki.
 • Akcesoria – wszystkie akcesoria takie jak: kopystka, przystawka Varoma czy koszyczek są przystosowane do mycia w zmywarce. Jest to świetne, ponieważ w szybki sposób, możemy umyć je wszystkie na raz.
 • Noże – noże są według mnie elementem najtrudniejszym do wyczyszczenia. Przy myciu gąbką trzeba to robić ostrożnie, aby się nie skaleczyć. Dlatego przy trudniejszych plamach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze zmywarki.

Najczęstsze błędy podczas czyszczenia

Podczas czyszczenia Thermomixa istnieje kilka błędów, których należy unikać, aby zapewnić długą żywotność urządzenia i zachować jego wysoką wydajność. Najczęściej spotykanymi błędami są:

 1. Zaniedbywanie regularnego czyszczenia – odpuszczanie regularnego czyszczenia po każdym gotowaniu może prowadzić do gromadzenia się resztek jedzenia i osadu.
 2. Używanie nieodpowiednich środków czyszczących – stosowanie agresywnych środków czyszczących może uszkodzić powierzchnię naczynia Thermomixa. Płyn do naczyń i woda w zupełności wystarczy 😀
 3. Wybranie nieodpowiedniego trybu czyszczenia – niewłaściwy tryb może być niewystarczający do usunięcia zabrudzeń, dlatego zawsze trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i intensywność zabrudzenia.
 4. Zbyt intensywne szorowanie elementów – używanie twardych szczotek lub gąbek może porysować powierzchnię i zniszczyć materiał akcesoriów, przez co będą gorzej wyglądać.
 5. Nieostrożne obsługiwanie ostrzy – niewłaściwe czyszczenie ostrzy może prowadzić do ich stępienia lub uszkodzenia.

Podsumowanie

Pamiętajcie aby regularnie korzystać z dostępnych funkcji mycia, dobrać odpowiedni tryb w zależności od rodzaju zabrudzenia oraz unikać typowych błędów.

W ten sposób będziecie długo cieszyć się swoim pięknym Thermomixem 😀 Jeśli jeszcze go nie macie, napiszcie do mnie lub zadzwońcie i przekonajcie się, że gotowanie może być prostsze! Napiszcie również w komentarzach, jak radzicie sobie z trudnymi zabrudzeniami 😉

Przedstawiciel Thermomix w Krakowie

Autorka: Justyna Polak Przedstawiciel Thermomix

Cześć, jestem Justyna, a podróże i kulinarne odkrycia to jedne z moich pasji. Fascynuję mnie eksploracja nowych miejsc i kultur, tak samo jak poznawanie nowych smaków. Dlatego też z Thermomixem wyruszam na fascynujące podróże kulinarne, odkrywając tajniki różnych kuchni świata bez wychodzenia z kuchni. Moje ulubione danie to zdecydowanie kurczak po koreańsku.

Przeczytaj również:

Oceń ten wpis!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *